واشنگتن‌پست: تحریم‌ها علیه ایران احتمالا کارساز نشود

واشنگتن‌پست: تحریم‌ها علیه ایران احتمالا کارساز نشود

به گزارش مشرق، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارشی را درباره مواضع دونالد ترامپ در خصوص ایران و به قلم گریگوری برو ،عضو فوق دکترای مرکز تاریخ ریاست جمهوری در دانشگاه متودیست جنوبی و مورخ نفت و روابط میان ایران و آمریکا منتشر کرده است. 

در این گزارش آمده است: دولت ترامپ رویکردی سخت گیرانه علیه ایران اتخاذ کرده است. آمریکا در روز هشم ماه مه از برجام خارج و در ماه ژوئن از دیگر کشورها خواست تا از خرید نفت از ایران خودداری کنند و اکنون از متحدانش می خواهد این سیاست را دنبال کنند.

گزارش فوق افزود: با وجود انکار دولت آمریکا، تحریم نفتی ایران با هدف تغییر رژیم این کشور با استفاده از فشارهای شدید اقتصادی و ایجاد نارضایتی از دولت ایران انجام می شود. 

واشنگتن پست ادامه داد: این شیوه جنگ اقتصادی دارای سابقه است و به آغاز روابط میان ایران و امریکا در خلال سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳ باز می گردد که طی آن، آمریکا اقدام به تحریم نفت ایران کرد. این سابقه نشان می دهد که دولت ترامپ باید بسیار مراقب باشد، زیرا می تواند همانند دهه ۱۹۵۰، روابط میان دو کشور را برای سال های طولانی تحت تاثیر قرار دهد. ایران در سال ١٩٥١ یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان نفت خام در جهان بود و بدون فروش نفت با فرو پاشی مالی مواجه می شد که هدف دولت انگلیس بود.

بیشتر بخوانید:

افزایش احتمال برکناری ترامپ در سایت‌های شرط‌بندی

پروژه تازه مردی که ترامپ را برکشید

این روزنامه آمریکایی نوشت: در میانه جنگ سرد، سیاستگذاران آمریکایی نگران بودند فاجعه اقتصادی در ایران نظام سیاسی این کشور را تضعیف کند و آنرا در معرض نفوذ کمونیست ها قرار دهد – به ویژه از آن جهت که این کشور دارای مرز طولانی با اتحاد شوری سابق بود. امرزه نیز دولت ترامپ امیدوار است از جنگ اقتصادی برای تغییر نظام ایران استفاده کند و مقامات آمریکایی باردیگر همانند دهه ۱۹۵۰ معتقدند چنین اقدامی برای حفظ ایران از فاجعه ضروری است.

واشنگتن پست نوشت: تلاش ستیزه جویانه آمریکا برای تغییر رژیم از جمله حمایت از اعتراضات علیه رژیم، تنها باعث انسجام در ارکان نظام ایران خواهد شد.

این روزنامه با اشاره به ناکارآمدی تحریم‌ها علیه ایران نوشت: همچنین تحریم نفتی شاید کارساز نشود. کاهش صادرات ایران باعث افزایش بهای نفت خواهد شد و ایران می تواند با صادرات اندک، همان میزان درآمد را کسب کند.

واشنگتن پست با اشاره به تبعات براندازی در ایران نوشت: این موضوع در بلند مدت می تواند نگاه مردم ایران را به آمریکا تغییر دهد و باعث بی ثباتی هرچه بیشتر در منطقه شود. آمریکا باید پیش از اقدام به این رویه خطرناک و فاجعه آمیز، بیشتر بیندیشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *